Ponieważ każdy z Was jest w innym punkcie swojego życia i ma inną wiedzę, w  związku z tym zacznijmy od podstaw, które stopniowo będę rozwijać w kolejnych wpisach.

Jeśli jesteś już osobą zdeterminowaną, która wie, że chce prowadzić własną szkołę z korepetycjami, pora zastanowić się, co dalej? Jakie kroki uczynić, aby niczego nie pominąć podczas zakładania firmy? Z poprzednich artykułów wiesz, że chcesz pomagać innym. Znasz już swoją grupę docelową. Wiesz też,  jaka jest Twoja misja. Znasz już swoje PO CO i KOMU chcesz pomagać. Jeśli nie wiesz o co chodzi, bo nie czytałeś jeszcze wcześniejszego posta, to zerknij TU. Wiesz, że nie będzie łatwo, ale jesteś gotowy na wszelkie sukcesy i porażki-na to też trzeba być przygotowanym. Teraz czas przyjrzeć się, jakie są formy założenia działalności gospodarczej?

#1 Wybór działalności gospodarczej

Do wyboru jest kilka opcji. Pierwszą z nich jest jednoosobowa działalność gospodarcza, potem są spółki: cywilna, jawna, partnerska i komandytowa. Jeśli nie masz zbyt dużo pieniędzy na początku, warto jest rozważyć jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ nie jest to forma, do której należy wejść z określonym kapitałem. W tym przypadku obsługa księgowa nie jest pełna, jak jak ma to miejsce podczas prowadzenia spółek np. spółki komandytowej. Założenie jednoosobowej działalności gosp. jest też formalnie prostsze. Mając jednoosobową działalność gospodarczą, możesz zatrudniać pracowników. Jeśli Twoja firma rozwinie się, z czasem możesz pomyśleć nad przekształceniem jej w spółkę. Dzięki temu zabiegowi, zabezpieczysz się na gorsze finansowo czasy. Swoją firmę możesz zarejestrować wypełniając wniosek CEIDG lub KRS (w zależności jaką formę wybrałeś).

Wypełniając ten wniosek, należy zaznaczyć, jaki zakres będzie obejmował Twoją działalność. Aby to określić, należy wybrać odpowiednio numer PKD. Pierwszy, który wpiszesz, będzie określał profil Twojej firmy. Warto od razu zastanowić się, które numery możesz wpisać “hurtem”, aby później nie dopisywać ich, biegając do urzędu na raty.

Gdy już szczęśliwie zarejestrujesz firmę, po 14 dniach dostaniesz swój numer REGON. Wypełniając wniosek CEIDG, zostaniesz automatycznie zgłoszony do ZUS i Urzędu Skarbowego. Jeśli zatrudniasz pracowników, masz 7 dni, od momentu podpisania umowy, aby zgłosić to w ZUS-ie.

#2 Nazwa firmy

Nazwa firmy jest Twoją wizytówką. Powinna być prosta i uniwersalna. Możesz ją wybrać w języku obcym lub po polsku. Zastanów się, do kogo kierujesz swoją ofertę. To musi być łatwe do zapamiętania i oddające to, czym się zajmujesz. Zapytaj znajomych, co im przychodzi do głowy, słysząc Twoją propozycję. Każdy pewnie będzie miał inne pomysły oraz inną wizję nazwy Twojej firmy. Nie daj się zwariować. Kieruj się swoją intuicją.

#3 Księgowa

Dobra księgowa to podstawa. Zanim nawiążesz współpracę z jakimkolwiek biurem rachunkowym, zrób rekonesans wśród znajomych, którzy np. prowadzą własną firmę. Zapytaj, czy mogą Ci kogoś polecić? Jeśli nie, zwróć się do kilku biur rachunkowych i zapytaj jaki jest  miesięczny koszt prowadzenia firmy. Poproś, aby ta osoba opowiedziała Ci o warunkach współpracy.

#4 Konto firmowe

Przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej, nie ma wymogu zakładania konta firmowego. Aby założyć konto firmowe, może przydać się pieczątka firmy. Zachęcam Cię do założenia oddzielnego konta firmowego, aby Twoje przychody nie mieszały się z finansami i wydatkami domowymi. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia pracę.

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This