Wykonując pracę nauczyciela lub korepetytora z pewnością często stajesz przed licznymi dylematami: co wybrać, czy pracę w szkole publicznej, czy własny biznes z korepetycjami, czy dam sobie radę z własną działalnością, skąd wezmę tylu uczniów, aby zarobić i móc się z tego utrzymywać? Obie formy są ciekawe i bardzo wartościowe.

Rozpoczynając pracę w tym zawodzie, być może stoisz przed dylematami. Co wybrać? Która forma zatrudnienia jest lepsza? Nie da się jednoznacznie powiedzieć, co jest lepsze, a co gorsze. Wszystko zależy od tego, jakie masz plany lub aspiracje. Każdy zawód ma swoje plusy i minusy. Będąc właścicielem szkół z korepetycjami, będę zachwalała tę formę zatrudnienia, która moim zdaniem jest cudowna. Warto jednak zastanowić się, czy opcja połączenia obu form, nie będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem? Dlaczego? Przeczytaj ten artykuł do końca.

 

Praca w szkole państwowej

Praca w szkole państwowej jest dobra na początek lub na stałe. Warto zacząć swoją pracę właśnie tu. Dlatego? Dobrze jest zobaczyć, jak wygląda ta praca “od kuchni” i w czy w ogóle nam to odpowiada. W szkole państwowej możesz nabyć doświadczenie, poznać zasady funkcjonowania danej placówki oraz jej specyficzny rytm i organizację. W tym przypadku, nie musisz martwić się o nowych uczniów, ponieważ leży to po stronie szkoły. Nie jesteś obarczony układaniem planu lekcji oraz nie ustalasz zastępstw czy zebrań. Nie ciąży na Tobie obowiązek prowadzenia szkoły czy wypełniania stosu papierów. Nie martwisz się o etaty dla nauczycieli. Będąc szeregowym nauczycielem, nie przejmujesz się odpowiedzialnością za pracowników i uczniów, jaka ciąży na dyrektorze szkoły. Nie masz tak częstego kontaktu z nauczycielami i ich problemami, które należy rozwiązać. Nie masz również bezpośredniego kontaktu z wciąż zmieniającymi się ustawami i przepisami prawnymi. Ten rodzaj pracy jest pracą, gdzie zawsze jest ktoś w zespole, kto w razie “W” może pomóc. Masz wsparcie starszych kolegów po fachu, czasem nie zawsze życzliwych, ale jest. Masz spokojną pracę i przewidywalną pensję. Pracując w szkole państwowej, uczysz się „JAK” coś zrobić. Jeśli masz swoje cele i plany zmiany tej pracy, możesz tę zdobytą wiedzę wykorzystać do budowania swojej szkoły językowej lub z korepetycjami.

Korepetytor z własnym biznesem

Tu sytuacja zmienia się diametralnie, bo to TY jesteś teraz tym dyrektorem, na którym spoczywają wyżej wymienione obowiązki. Oprócz nich, masz również cały wachlarz nowych możliwości. Jakich?

Wolonść

Pierwszą z zalet, o której należy powiedzieć jest wolność, która ma szeroki wymiar. Dla jednych, może to oznaczać brak granic, dla innych brak szefa nad sobą lub możliwość realizacji własnych pomysłów, a dla innych jest to właśnie wolność finansowa i możliwość zarobienia jeszcze większych pieniędzy. W tym przypadku, to od Ciebie zależy, ile chcesz zarobić i ile jesteś w stanie się temu poświęcić. Będąc korepetytorem z własnym biznesem, możesz spełniać swoje marzenia o podróżach. Pracując zdalnie, możesz pracować z każdego miejsca na Ziemi, ucząc swoich uczniów online.  Jeśli uczysz języków obcych, możesz mieć uczniów z całego świata. Jedyne czego potrzebujesz, to komputer i internet. Jeśli lubisz podróżować, często wyjeżdżasz lub szkolisz się, to ta ciągła zmiana miejsca, nie stanowi dla Ciebie żadnego problemu, aby móc pracować bez zakłóceń.

 

 

Wygoda

Dzięki możliwości bycia kapitanem swojego statku, możesz swoją pracę dostosować do swoich potrzeb. Jeśli chcesz mieć wolne w piątek, ponieważ wyjeżdżasz na długi weekend, to nie musisz nikogo pytać się o zdanie i wypisywać wniosku urlopowego. To zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, jak zaplanujesz swoją pracę i dni wolne. Do plusów można również zaliczyć możliwość pracy we własnym domu. Nie tracisz czasu na dojazdy. Pogoda lub jej brak, nie mają dla Ciebie większego znaczenia. Ubiór? Też nie ma tu znaczenia. Jeśli masz taką ochotę, możesz nawet cały dzień spędzić w wygodnym dresie. Swoją pracę możesz wykonywać nawet w łóżku. Wszystko zależy od tego co zaplanowałeś na dany dzień. Tak naprawdę niewiele branż ma taką możliwość. Z takich przywilejów mogą również korzystać informatycy, programiści, graficy komputerowi lub social media ninja.

Niezależność

Niezależność ma wiele wymiarów. Jednym z nich jest to, że nie ma nad tobą szefa. To Ty decydujesz, czy chcesz wziąć danego ucznia, czy nie. Jeśli prowadzisz swój biznes z korepetycjami, to od Ciebie zależy, ile weźmiesz zleceń i jak zaplanujesz swój dzień pracy. Sam ustalasz stawki za lekcje. To ile zarobisz w danym miesiącu, zależy od Ciebie. Prowadząc własną działalność gospodarczą, odkrywasz w sobie inny poziom energii i jeszcze większą motywację do pracy. Nagle odkrywasz nowe pokłady energii, których dotąd nie znałeś. Mając własną działalność, możesz przenosić góry, pracować dłużej i jeszcze bardziej efektywnie.

Umiejętności

Prowadząc własną szkołę z korepetycjami, może okazać się, że niezbędne są nowe umiejętności. Warto zastanowić się jakic umiejętności Ci brakuje. Być może będą to takie obszary jak: zarządzanie zasobami ludzkimi, marketing i reklama. Jeśli nie jesteś biegły w mediach społecznościowych, można skorzystać z wiedzy biegłych w tym obszarze osób w rodzinie. Dla tych, którzy boją się komputera, polecam oswoić się z nim, z programami, które być może będą niezbędne podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Warto również poszukać szkoleń z cyklu jak prowadzić biznes i przyciągać coraz więcej uczniów.

Legalność

Rynek korepetycji to wciąż szara strefa. Obserwując inne branże, wiem, że to jednak wkrótce się zmieni. Nie trzeba szukać daleko, jeszcze nie tak dawno, rząd wprowadził kasy fiskalne taksówkarzom czy lekarzom. Ucząc legalnie, nie boisz się kto jest po drugiej stronie telefonu pytając Ciebie o lekcje. Z Urzędem Skarbowym nie ma żartów i  w razie jakichkolwiek problemów, działając nielegalnie, jesteś na spalonej pozycji. Każdy (niezadowolony) uczeń, sąsiad lub “kolega z pracy” może być tą życzliwą Ci osobą, która doniesie na Ciebie. T Prowadząc działalność legalnie w przypadku zaległości w płatnościach uczniów możesz korzystać z prawa Kodeksu Cywilnego, który jest Twoją tarczą, gdy uczeń nie zapłacił Ci za korepetycje. Masz umowę z uczniem, więc Twój biznes jest zabezpieczony. Pracując legalnie możesz reklamować się, aby zwiększać i rozwijać swoje działania. Co więcej możesz korzystać z “wrzucania” swoje rachunki lub zakupy w koszty firmy.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, co wybrać, pracę w szkole państwowej, czy na własny rachunek, nie ma tu lepszego lub gorszego wyboru. To wszystko zależy od Twoich aspiracji, jaki masz cel, co jest dla Ciebie ważne. Ważne jest jednak, aby pracować zgodnie z etyką i uczciwie, czyli legalnie. Może na początek na początek lepiej jest pracować w szkole publicznej na etat i po pracy rozwijać swój biznes z korepetycjami. Jeśli pracujesz na etat i osiągasz minimalne wynagrodzenie, masz niższe opłaty w ZUS, co jest na plus. Pracując tu i tu możesz sprawdzić, która forma pracy sprawia Ci większą frajdę!

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This