Dla wielu nauczycieli praca w domu kojarzy się z samymi zaletami. Czy zawsze jednak jest tak kolorowo? Z jakimi kłopotami zetkniesz się pracując w domu?

Praca w domu

Z jednej strony praca w domu dla wielu osób być może wydaje się idealnym rozwiązaniem. Jak jest naprawdę? Praca w domu ma wiele zalet, są jednak też pewne wady… Pierwszym i chyba najważniejszym plusem pracy w domu, szczególnie, gdy dopiero zaczynasz, są pieniądze. Myślę, że jest to najważniejszy powód, dla którego większość osób decyduje się na pracę w domu. Pozwala to zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Kolejnym plusem pracy w domu jest to, że prowadzenie działalności gospodarczej w domu możesz wrzucić w koszty. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, warto jest zapytać się swoją księgową, jak to zrobić właściwie. W tym wypadku należy wydzielić część mieszkania i łazienkę do użytku dla uczniów. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, będziesz musiał odprowadzać wyższy podatek od lokalu-mieszkania. Przelicz to, czy to się Tobie opłaca. Co więcej, należy ten fakt zgłosić w spółdzielni lub uzyskać zgodę wspólnoty, co czasem nie jest takie łatwe.

Praca w domu jest też świetnym rozwiązaniem, jeśli jesteś kobietą i masz małe dziecko. Wtedy nie musisz zostawiać dziecka pod opieką innej osoby. Możesz pracować, gdy dziecko śpi. Oczywiście nie mam tu na myśli uczniów przychodzących do domu, tylko pracę papierkową i rozwój Twojej szkoły. Nie ukrywam, że ja prowadziłam lekcje online z wybranymi uczniami, który byli poinformowani i sami zgodzili się na lekcje, w czasie, gdy moje dziecko spało.

Największą zaletą pracy w dom, jest oczywiście oszczędność czasu. Nie musisz nigdzie wychodzić, ani dojeżdżać. To z pozoru wydaję się mało atrakcyjne, ale tak naprawdę, jeśli podliczysz czas, który poświęcasz codziennie na dojazdy, to z pewnością nazbiera się kilkanaście godzin w skali miesiąca. To dużo.

Miłym akcentem pracy w domu jest również to, że zawsze masz swoją ulubioną kawę w domu. Zawsze możesz coś przekąsić, gdy zgłodniejesz lub po prostu położyć się, gdy boli Cię głowa.

Praca w domu ma również wiele minusów. Często znajomi lub nawet ludzie-uczniowie, nie traktują Twojej pracy poważnie. Znajomi na początku mogą sądzić, że siedzisz sobie w domu i nic nie robisz cały dzień. Mogą dzwonić do Ciebie o każdej porze dnia i co gorsza odwiedzać Cię, bo są akurat w okolicy… Nawet rodzina musi się nauczyć, że to jest Twoja praca, z której Ty utrzymujesz się i to jest Twoje miejsce pracy. U mnie nie było to łatwe, żeby znajomi i rodzina nauczyła się, że nie jestem do ich dyspozycji, gdy jestem w domu, ale z czasem zrozumieli. Możesz nawet spotykać się z komentarzami w stylu: „Kiedy Ty wreszcie pójdziesz do NORMALNEJ pracy?”. Pytanie brzmi, co to znaczy NORMALNA praca???

Innym minusem pracy w domu, to warunki. Nie zawsze mamy warunki do tego, aby pracować w domu. Warto zadbać o to, aby ten uczeń miał komfort nauki. Mam tu na myśli odpowiedni stół, oświetlenie, cisza i spokój. Biegające i hałasujące dzieci za ścianą, nie są Twoim sprzymierzeńcem. Co więcej, jeśli przed chwilą gotowałaś obiad, unoszący się zapach w domu również nie jest mile widziany podczas lekcji z uczniem stacjonarnym.

Jeśli pracujesz w domu i nie jesteś już singlem, musisz liczyć się z tym, że obecność drugiej osoby w domu może być minusem zarówno dla ucznia jak i dla samego domownika. Domownik tak naprawdę ma wyłączony jeden pokój z użycia, to prawdopodobnie popołudniami, 5 dni w tygodniu. Chłopak, mąż czy chociażby niania będą Ci przeszkadzali w pracy. Nawet jeśli zrozumieją, że pracujesz i musisz skupić się, będą Ci przeszkadzali samą swoją obecnością. To jest nieuniknione. W przypadku niani i małego dziecka pod jednym dachem, trzeba liczyć się z tym, że dziecko może mieć gorszy dzień, że może potrzebować tylko mamy i tylko mama może ubrać, wytrzeć pupę, nakarmić… Lista życzeń dziecka jest długa. Poza tym, niania chce powiedzieć coś ważnego lub po prostu przyjdzie za dzieckiem. Już sama obecność niani oraz dziecka sprawia, że część obowiązków związanych z pracą jest niemożliwa do wykonania i tym samym zmusza Cię do pracy po nocach. Co mam na myśli? Chociażby przelewy, które trzeba zrobić, opłaty, wypłaty dla pracowników lub rachunki, których nie można trzymać na wierzchu. Wszelkie sprawy finansowe i dokumenty powinny być chronione przed osobami trzecimi jak i dziećmi!

 

A Ty jakie znasz inne plusy i minusy prowadzenia własnej szkoły w domu?

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This