Nauka słówek to zmora dla każdego z nas. Godziny spędzone nad zeszytem i pustka w głowie na drugi dzień dotyczy chyba każdego, kto uczył się języka angielskiego. Uczyć się, to jedno, zdać na piątkę to drugie, a używać nowo poznanych słów to trzecie. Ostatni punkt to już wyższa szkoła jazdy. Co zrobić, by uczyć się skutecznie słów, pamiętać je przez długi czas i używać je w życiu codziennym?

Powiem Ci krok po kroku jak ja uczyłam się słówek, które pamiętam po 10 latach!

 

Krok #1

Zaplanuj naukę

Nie zaczynaj od sprzątania, spacerów z psem i innych czynności, które mogą poczekać. Nie szukaj zaległych obowiązków, które właśnie w panice przed testem musisz pilnie zrobić. Ci, którzy mnie znają, wiedzą, że uwielbiam dobrą strategię. Ta strategia jest niezwykle ważna w uczeniu się słówek. Jeśli masz całą kartkę słówek do nauki do sprawdzianu, rozłóż tę naukę na etapy. Podziel sobie listę słówek na partie, tak abyś mógł w jeden dzień się ich nauczyć. Wtedy nie masz poczucia, że masz tysiąc słów do wykucia, tylko małą część, którą jesteś w stanie szybko opanować. Dzięki temu jesteś spokojny, wiesz, że dasz radę nauczyć się ich bez problemu, bo przecież nie ma ich tak dużo. Pobierz bezpłatny Planer i zaplanuj swoją naukę klikając TU.

 

Krok #2

Zablokuj swój czas

Zapisz sobie w kalendarzu, kiedy chcesz się uczyć i zablokuj swój czas na naukę. Bądź konsekwentny, choćby nie wiem co działo się za oknem lub leciało w TV. W tym czasie nie ma Cię dla reszty świata. Przeznacz na naukę określony czas. Nie ucz się słówek godzinami. Jeśli potrzebujesz 30 minut, zrób to w 30 minut. Nie przedłużaj, bo wtedy i tak nie zapamiętasz więcej. Jesteś w stanie skupić się na nauce słówek ok. 30 minut. Później nasz mózg nie jest tak wydajny i trudno będzie Ci skoncentrować się i uczyć efektywnie. Po krótkim czasie możesz wrócić do nauki. Pamiętaj jednak, że krótka przerwa jest bardzo ważna.

 

Krok #3

Skojarzenia

Są różne metody zapamiętywania słówek. Najbardziej efektywną jest jednak zabawa w skojarzenia. Wykorzystuj tę metodę do nauki abstrakcyjnych słów. Skup się, zastanów się, z czym to słowo Ci się kojarzy. Wyobraź sobie coś śmiesznego, coś, co Cię wkurza, coś, co lubisz, coś, z czym wiążesz silne emocje. Podam Ci mój przykład słowa, którego nie potrafiłam zapamiętać w trakcie nauki na studiach. Słówko scruffy-niechlujny (o ubraniu), brudny (o miejscu), zapamiętała kojarząc sobie z bajką o Scooby doo i Scrappy. Scfuffy i Scrappy brzmią podobnie, więc wyobraziłam sobie tego małego pieska w starych obdartych i brudnych łachmanach. Tak pamiętam to słowo do dziś, a minęło od tego czasu ponad 10 lat.

 

Krok #4

Koleżanka/kolega

Jeśli wolisz uczyć się z kimś, wykorzystaj to. Na pewno masz koleżankę lub kolegę, z którym będzie Ci łatwiej i raźniej uczyć się słówek. Czasem więcej nauczycie się wspólnie, niż osobno. Każdy z nas ma inny zasób słów, jeśli usłyszymy dane słówko w zdaniu u innej osoby, łatwiej jest nam je zapamiętać. Druga osoba może Cię przepytać, poprawić wymowę lub możesz zagrać z nią w dowolną grę wykorzystując nowo poznane słówka. Dobrze sprawdza się gra w stylu, kto więcej wypisze słówek w ciągu minuty, ten wygrywa. Muszą one być oczywiście poprawnie zapisane. Ważne jest, aby ten czas był wykorzystany na naukę, a nie na plotki i wygłupy. Jeśli masz mętlik w głowie, miesza Ci się wszystko i chcesz uczyć się z profesjonalistą, skorzystaj z lekcji online klikając TU.

 

Krok #5

Stosuj słówka natychmiast

Gdy już nauczyłeś się nowych słówek, stosuj je natychmiast. Staraj się wykorzystywać nową wiedzę podczas lekcji lub w życiu. Jest to bardzo trudne zadanie, ponieważ nasz mózg musi wykonać szereg skomplikowanych operacji. Musi skupić się na tym, co chcesz powiedzieć, na poprawnej formie gramatycznej, na intonacji, przestawić się na inny szyk zdania, jeszcze do tego dochodzą nowe słówka, których nie masz w nawyku stosować. Ta umiejętność jest niezwykle trudna, ale dzięki temu ćwiczeniu, zapamiętasz te słowa na długo. Będą one w twoim zasobie słów użytku codziennego.

ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ! PRZYDZIELIMY CI NA STAŁE LEKTORA, KTÓRY POPROWADZI DARMOWĄ LEKCJĘ PRÓBNĄ (20 MINUT) I BĘDZIE OPIEKOWAŁ SIĘ TOBĄ W TRAKCIE DALSZEJ NAUKI.

 

1 + 2 =

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This