Młodzi rodzice często stają przed dylematem, czy uczyć swoją nowo narodzoną pociechę języka angielskiego, czy nie. Zastanawiają się kiedy wprowadzić język obcy i jakie są niebezpieczeństwa? Wielu rodziców sądzi, że dwujęzyczność jest szkodliwa i negatywnie wpływa na rozwój dziecka. Jak jest naprawdę?

Na początku zastanówmy się co to jest język obcy dla maluszka? Dziecko po narodzeniu nie opanowało jeszcze żadnego języka, więc co to znaczy język obcy? Tak naprawdę każdy język jest dla niego obcy, ponieważ dziecko poznało jeszcze ani swojego ojczystego języka, ani żadnego innego. Jest jak biała kartka, którą można zapisać. Dziecko już od pierwszych swych dni poznaje język polski. Można nawet powiedzieć, że uczy się go już w łonie matki. Wtedy poznaje jego pierwsze dźwięki. Uczy się intonacji. Dlatego naukę języka warto jest rozpocząć już we wczesnym okresie, gdy dziecko jeszcze się nie narodziło.

Jakie są niebezpieczeństwa? Właściwie nie ma żadnych. Dzieci, które uczą się dwóch języków równocześnie szybciej uczą się, lepiej rozwijają się, ponieważ ich mózg ma więcej bodźców stymulujących rozwój. Zaobserwowano, że u dzieci dwujęzycznych czasami nieco późniejszy jest rozwój mowy. Nie jest to jednak regułą. Czasem ten opóźniony start może zająć kilka miesięcy. Jest to spowodowane tym, że dziecko ma większą ilość informacji do przyswojenia, a to zajmuje te kilka miesięcy więcej. Zależność ta nie jest jednak regułą. Jest to indywidualna kwestia każdego dziecka. Możliwe, że ta zależność wcale nie wystąpi. Warto jednak wiedzieć, że może tak się zdarzyć i należy być świadomym tego procesu.

 

Mylenie słów

Ponieważ język polski jest trudnym językiem, dziecko początkowo może preferować niektóre dźwięki z języka angielskiego, które są łatwiejsze do wypowiedzenia. W języku polskim występują trudne głoski, takie jak „cz”, „sz”, „ć” itp., których w języku angielskim nie ma. Tak na przykład zamiast trudnego słowa „księżyc” dziecko może preferować angielski odpowiednik „moon”. Dziecko w wieku około dwóch lat ma często problemy z wymówieniem polskiego „r”, dlatego też podświadomie będzie szukać słów w języku angielskim, które są łatwiejsze do wymówienia. Błędne jest przekonanie, że dziecko myli słowa, zabieg ten jest podświadomie stosowany przez dziecko, by ułatwić sobie komunikację.

 

Czy dziecko będzie mieszało te dwa języki?

Z czasem wybieranie łatwiejszych do wymówienia wyrazów znika i dziecko posługuje się dwoma językami na podobnym poziomie. Obawy, że dziecko będzie mieszać języki i mylić słowa są nieuzasadnione. Mogą one występować w początkowej fazie nauki języka, gdy aparat gębowy nie potrafi wymówić jeszcze trudnych głosek. Później jednak właściwość ta zanika. Dziecko bardzo szybko rozpoznaje oba języki i potrafi je rozdzielić, a w przyszłości posługiwać się dwoma nie myląc ich, ani nie mieszając ich.

 

Jakie są następstwa dwujęzyczności u dzieci?

W początkowej fazie nauki, dziecko może później zacząć mówić-takie wyniki pokazują statystyki. Nie jest to jednak regułą. Późniejsze rozpoczęcie mówienia jest spowodowane większą ilością danych do przetwarzania przez dziecko. Dziecko dwujęzyczne szybciej i lepiej rozwija się, ponieważ ma więcej bodźców stymulujących pracę mózgu, co wpływa na lepszy rozwój ogólny dziecka. W początkowej fazie nauki języków, dziecko może intuicyjnie wybierać łatwiejsze do wymówienia głoski i jest to naturalnym procesem na tym etapie nauki. Później jednak dziecko intuicyjnie potrafi rozdzielić te dwa języki, a mieszanie słów zanika.

 

Jako nauczyciel języka angielskiego, praktyk i mama osobiście nie zauważyłam późniejszego rozwoju mowy u swojego dziecka. Naukę języka angielskiego moja córka rozpoczęła będąc w brzuchu, ponieważ lekcje prowadziłam do ostatniego dnia ciąży. Oprócz tego moja Ewa miała codziennie lekcje angielskiego dostosowane do swojego „wieku”. Obecnie ma dwa lata, pięknie mówi po polsku i angielsku. Mieszanie się słów występuje, co jest naturalnym procesem. Uważam, że dwujęzyczność ma ogromny wpływ na ogólny rozwój dziecka i jest kluczowa późniejszym etapie nauki języków i rozwoju.

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This