W trakcie naszej długiej edukacji szkolnej poznajemy wiele technik i sposobów uczenia się. Każdy z nas wybiera dla siebie tę metodę, która przynosi mu najlepsze i najszybsze efekty. Nie zawsze jednak szkolny schemat uczenia się jest najlepszy dla małych dzieci. Jakich błędów nie robić ucząc małe dzieci? Oto 7 błędów, których powinnaś unikać jak ognia.

Porzuć szkolne nawyki

Pierwszą kluczową rzeczą, o której należy zapomnieć, to nauczanie w szkolny sposób. Dziecko nie może być do niczego zmuszane. Nie należy sadzać dziecka w „szkolnej ławce”, ponieważ dziecko nie będzie siedziało długo w jednym miejscu. Naukę języka angielskiego uczymy przez wspólną zabawę, wtedy nauka odbywa się przy okazji. W ten sposób budujemy z dzieckiem dobre relacje. Budujemy w dziecku pozytywne skojarzenia i wyrabiamy nawyki, które są przyjemne.

Zapomnij o roli nauczyciela

Nikt z nas nie lubi relacji uczeń-nauczyciel. Dzieci pomimo młodego wieku, intuicyjnie wyczuwają twoją postawę. Jeśli przyjmiesz rolę nauczyciela, dziecko może szybko zniechęcić się do nauki. Spróbuj wcielić się w rolę dziecka, tak jakbyś miała 5 lat i baw się razem z nim, tak aby przemycić swoją dawkę języka angielskiego. Ta zabawa musi odbywać się w naturalny dla dziecka sposób.

Nie zmuszaj

Małe dziecko ma swój świat, swój pomysł na zabawę. Nie zmieniaj tego. Staraj się wykorzystać to, co dziecko lubi do swoich celów, zamiast z uporem maniaka forsować swoją zaplanowaną lekcję angielskiego. Nie zmuszamy do zabawy. Jeśli dziecko teraz nie chce uczyć się, to odpuść. Wróć do tego za chwilę lub później. Nie zmuszamy dziecka do mówienia, powtarzania nowych słów. Jeśli dziecko nie ma na to ochoty, to nie zmuszamy go do niczego. Dziecko doskonale rozumie i pamięta prezentowane przez nas słowa. To, że nie mówi, nie oznacza, że ich nie zna. Nauka to zabawa, a zabawa to przecież przyjemność.

Powtórki

Nie ma nic gorszego niż powtarzanie w kółko tych samych sekwencji. To jest po prostu nudne, nawet dla dorosłego. Pamiętaj o tym, że dziecko jest w stanie skupić się przeciętnie ok. 3 minuty. To oczywiście zależy też od wieku dziecka. Jeśli sądzisz, że dziecko nie słucha, bo wciąż kręci się, to jesteś w błędzie. Świat dziecka jest taki ciekawy i absorbujący niczym dżungla, że dziecko nie ma czasu na siedzenie. Robi wiele rzeczy naraz, słuchając i zapamiętując, co do niego mówisz. Jeśli dziecko uczy się i patrzy w okno, nie oznacza to, że nie skupia się na tym, co do niego mówisz.

Nie oceniaj

Ocenianie, porównywanie, wyśmiewanie jest ZABRONIONE. Gdy dziecko jest gotowe by zacząć mówić, nie możemy go oceniać, ani śmiać się, ponieważ dziecko wycofa się, będzie niepewne, może stać się nawet wstydliwe. Naszym zadaniem jest pozytywne wzmacnianie. Budowanie pewności siebie i swoich kompetencji. Na pewno nie raz widziałeś jak dzieci uczą się języka polskiego, powtarzały słowa niewyraźnie lub błędnie, a mama z zachwytem mówiła PIĘKNIE!

Porzuć swoje ambicje

Ucząc małe dzieci zapomnij o swoim perfekcjonizmie. Będziesz się tylko irytować, będziesz nerwowa, co dziecko zaraz zauważy, udzieli mu się twój nastrój i zniechęci się. Ciesz się tym, co robisz i z postępów, które robi dziecko. Nie zapominaj, że każde dziecko jest inne i uczy się w swoim tempie. Daj mu czas. W nauce nie ma miejsca na perfekcjonizm. Ucz dzieci słów. Nie złość się, nie złość się i nie irytuj, gdy dziecko ich nie pamięta. Nie wymagaj od dziecka idealnej wymowy. Nauka języka to proces, a każdy proces wymaga czasu.

Niewłaściwy materiał

Jeśli chcesz uczyć swoje dziecko samemu w domu, zastanów się jaki materiał wykorzystasz do nauki. Pomyśl, czy jest dostosowany do wieku dziecka, czy wielkość rzeczy jest odpowiednia, czy obrazki są proste, czy przekaz na nich jest jasny, liczba kolorów też jest ważna. Nie zapomnij o bezpieczeństwie. Nigdy nie używaj materiałów do nauki, jeśli są nieodpowiednie dla wieku dziecka. Pomyśl, co możesz wykorzystać z domowego arsenału. To prawdziwa kopalnia materiałów do nauki!

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This