Pamiętam ten moment, kiedy poszłam złożyć mój wniosek o założenie firmy. Długo zastanawiałam się nad tym pomysłem. Wahałam się przez około rok. Wiedziałam, że chcę to zrobić. Nie wiedziałam, jak się za to zrobić, od czego zacząć. Miałam wiele obaw, ponieważ nigdy wcześniej nie prowadziłam własnej szkoły. Zastanawiałam się, czy sobie poradzę, czy znajdę tylu uczniów, żeby móc opłacić ZUS, podatek i żeby mi jeszcze zostało na życie. Miałam już swoich uczniów, ale czy to było wystarczająco dużo, aby móc utrzymać się z tej pracy?

 

Jedno, co wiedziałam, to to, że muszę coś zmienić w swoim życiu. Nie wiedziałam, czy o dobry kierunek. Wiedziałam natomiast, że nie chcę tak dalej żyć pracując na dwóch etatach na dyżurach w aptece oraz jako lektor języka angielskiego. Pracowałam ciężko od 7: 00 do 23: 00, czasem nocki, zmiany na zastępstwo. Weekendy i święta w pracy były dla mnie normą przez 10 lat. Ten okres w moim życiu, nauczył mnie ciężkiej pracy, więc nie bałam się tego. Byłam przerażona prowadzeniem własnej szkoły, ponieważ co rusz czytałam różne porady. Wiele z nich okazało się mitami.

 

Zobacz, jakie jest 7 najczęstszych mitów związanych z zakładaniem szkoły

 

 

 

Najważniejszą rzeczą podczas zakładania własnej szkoły, jest strategicznie i mądrze ułożony plan. Taki plan, który uchroni Cię przed  popełnieniem wielu poważnych błędów.

 

# 1 Założę własną szkołę za rok

 

Wiem, jak to jest, ponieważ sama zwlekałam i odkładałam tę decyzję. Wiem, że czasem trzeba dojrzeć do pewnych kwestii. Możesz pomyśleć, że masz jeszcze czas. Równie dobrze, możesz zwlekać w nieskończoność, nigdy nie założyć własnej szkoły i żyć w sferze marzeń do końca swych dni. Być może masz świetny pomysł na szkołę, dzięki niemu stworzysz coś wyjątkowego. Gdy jednak wreszcie zdecydujesz się realizację swojego pomysłu, może okazać się, że ktoś inny już ten pomysł zrealizował! Być może okaże się, że Twój pomysł jest już nieaktualny, ponieważ zmieniły się realia lub sytuacja na rynku. Zastanów się, jak Twoje życie zmieniłoby się, gdybyś dziś założył szkołę i gdzie będziesz za rok? Czy stać Cię na to, aby mieć rok „w plecy”?

#2 Muszę mieć dużo pieniędzy na otwarcie własnej szkoły

Dużo, czy ile? Co to znaczy mieć dużo pieniędzy lub wystarczająco dużo pieniędzy na otwarcie własnej szkoły? Nigdy nie będzie wystarczająco dużo, ponieważ zawsze znajdzie się rzecz, która możesz jeszcze potrzebować, która jeszcze trzeba dokupić. Jeśli nie masz zbyt wiele gotówki na starcie, tak naprawdę możesz ruszyć z tym, co masz. To, co jest Tobie potrzebne na start to Twoja wiedza, strategiczny plan działania, dobry biznesplan i determinacja. Podczas zakładania własnej niskobudżetowej szkoły, będzie Ci potrzebny dostęp do Internetu i mikrofon oraz Twoja osobowość.

#3 Nie znam się na prowadzeniu szkoły

Początki są trudne. Jest bardzo wiele kwestii, w których możesz czuć się zagubiony. Zaczynając od zakładania własnej szkoły, przez księgowość, aspekty prawne, po sprzedaż, promocję Twoich usług lub prowadzenie mediów społecznościowych. Ja też się na początku nie znałam. Jeżeli chcesz gdzieś dojść, spełnić swoje marzenie, to po prostu rusz tyłek. Od samego chcenia jeszcze nic się nie wydarzy! Aby zacząć znać się na prowadzeniu własnej szkoły, trzeba ja po prostu założyć. W trakcie prowadzenia jej na pewno będziesz uczył się i popełniał błędy. Możesz ich uniknąć. Warto jest inspirować się osobą, która już doszła tam, gdzie ty chcesz dojść. Kogoś, kto przeszedł już tę drogę, kogoś, kogo lubisz i kto daje Ci inspirację do działania i energię. Po co samemu wymyślać koło od nowa, skoro możesz skorzystać z gotowych rozwiązań?

 

 

#4 Skąd wezmę tyle pieniędzy na opłaty?

W prowadzeniu własnej szkoły masz tę możliwość decydowania o wyborze takiego modelu biznesowego, dzięki któremu możesz zarabiać pieniądze, w taki sposób, o jakim tylko marzysz. Być może zastanawiasz się teraz, czym jest model biznesowy? To nic innego, jak to, na czym chcesz zarabiać. Możliwości jest mnóstwo. Tu trzeba wykazać się kreatywnością oraz znajomością swojego odbiorcy-ucznia. Prowadząc własną szkołę możesz uczyć indywidualnie, grupy, tworzyć Mastermind, płatne Webinaria, kursy online, ebooki. To tylko kilka pomysłów dla modelu biznesowego online. Jedyne, co może Cię ograniczać, to Twój umysł do realizacji tych pomysłów.

 

 

#5 Muszę pracować ciężko, żeby dużo zarobić

Nic bardziej mylnego! Czy pracownik w sklepie nie pracuje ciężko? Czy on zarabia dużo? Zanim założysz własną szkołę, warto od samego początku ustalić, na czym chcesz zarabiać i jaki sposób to osiągniesz. Za każdym razem, jeśli zdecydujesz się na pracę nad rozwojem własnej szkoły, zastanów się, w jaki sposób możesz wykorzystać to, co masz dziś najefektywniej dążąc do automatyzacji. Drugim rozwiązaniem jest kwestia zatrudnienia pracownika, który Ci pomoże i odciąży w pewnych kwestiach. Możesz też zatrudniać innych nauczycieli. Budując własną szkołę, warto jest podzielić swoje źródło przychodów na kilka „ścieżek”, tak, aby te pieniądze pochodziły z różnych źródeł.

 

 

Myślę, że to rozwiązanie ma najwięcej korzyści, jeśli zastanawiasz się nad pracą poza domem. Koszt wynajmu jest stosunkowo niski. Tak naprawdę, jeden uczeń pokryje koszty najmu. Masz do dyspozycji małą lub większą salę, gdzie możesz prowadzić również lekcje zarówno indywidualne, online lub w grupie.

Które rozwiązanie jest Twoim zdaniem optymalne?

 

 

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This