Wiele osób z którymi rozmawiam i które spotykam na co dzień często pyta mnie, co wpływa na sukces danej szkoły? Dlaczego jedni odnoszą spektakularne efekty, a inni muszą zwijać interes? Zastanawiałam się nad tym, co jest tego powodem? Jakie są najczęściej popełniane błędy przez większość właścicieli szkół już na samym starcie i co powoduje, że w późniejszym etapie prowadzenia własnej szkoły trudno jest to nadrobić?

Powodów jest wiele, ale postanowiłam z wyciągnąć z nich trzy wnioski, trzy najczęściej popełniane błędy, których lepiej nie popełnić.

Błędem nr 1 jest brak biznesplanu

Wielu nauczycieli zaczynających swoją przygodę korepetycjami, marzy o tym, aby pewnego dnia, ta właśnie forma działalności w przyszłości stała się ich głównym źródłem utrzymania. Piękna perspektywa. Wolność, niezależność i możliwość realizacji własnych marzeń o rodzinie i wspólnie spędzonym czasie z rodziną. Często zapominamy jednak, że ukończenie studiów filologicznych lub innych kierunkowych, nie przygotowuje nas do prowadzenia własnej szkoły. Do wszystkiego należy się przygotować. Do prowadzenia własnej szkoły również! Nikt z nas nie rodzi się z określonymi umiejętnościami biznesowymi. Pewnych rzeczy, należy po prostu nauczyć się. Rośniesz w tej dziedzinie, na której skupiasz się. Jeśli czytam np. Pudelka, to po pewnym czasie będę “ekspertem z wiedzy o gwiazdach”. Jeśli będę czytała gazetę Frobes, to moja wiedza z zakresu biznesu będzie coraz to większa. Jeśli liczysz na to, że założysz własną szkołę, bo masz wielu uczniów i świetnie Ci idzie, dlatego być może myślisz, że jakoś to będzie, to mam dla Ciebie złą wiadomość. Jakoś? Czyli jak? Nijak? 

Twoim zadaniem numer jeden, priorytetem wręcz jest opracowanie właściwego biznesplanu. Wiele osób pewnie powie, ale ja się na tym nie znam… Wiele osób na samą myśl ma alergię… Ale dobrze przygotowany biznesplan, to fundament Twojej szkoły. Dlatego warto jest zastanowić się wcześniej, na czym chcesz zarabiać. Ile chcesz zarabiać w skali roku oraz co możesz zrobić, aby tę cyfrę pod koniec roku osiągnąć? Czy lekcje 1:1 wystarczą? Co możesz dodatkowo wprowadzić w zakres Twojej działalności, aby zdywersyfikować rodzaje usług lub produktów, które “doładują” Twoje konto? Podczas kursu Teacher’s Business Basic, pierwsze, co robię ze wszystkimi uczestnikami, to opracowujemy ich biznesplan w taki sposób, aby w skali roku mogli zarobić 100 000PLN. 

Zobacz materiał wideo już teraz

 

 

Błędem nr 2 jest brak miłości do liczb

Nie każdy musi być orłem z matematyki, nie każdy musi ją lubić, ale będąc właścicielem szkoły, to jest Twoje zadanie priorytetowe nr 2! Są pewne obowiązki, których nie wolno, żeby nie mówić zabraniam;) zlecać współpracownikom. Finansami firmy zajmujesz się TY i Twoja księgowa! Pamiętaj jednak, że to w Twoim interesie jest kontrolowanie finansowej sytuacji firmy, a nie księgowej! Warto jest wyznaczyć sobie np. 3 dni, w trakcie których poświęcisz kilka chwil lub godzin na dogłębne zbadanie kondycji finansowej Twojej szkoły. Pierwszy dzień może być na początku miesiąca. Jeśli zatrudniasz pracowników, to warto jest to zrobić po dokonaniu wszelkich płatności typu ZUS lub opłaty. Nie zapomnij o podatku, który płaci się do 20. każdego miesiąca! Gdy już na Twoim koncie zostanie pewna suma, nie zapomnij o sobie. Tobie też należy się wypłata. Nawet jeśli będzie to najniższa krajowa, to wypłacasz ją sobie. Reszta która zostanie na koncie, to wcale nie są pieniądze które możesz wydać. To wciąż są pieniądze firmowe, nie Twoje. W kursie Teacher’s Business Basic omawiam szczegółowo, co z tymi pieniędzmi zrobić i jak nimi zarządzać, aby wystarczyło pieniędzy na Twoją przyszłość, na Twoje szkolenia lub przyjemności. W połowie miesiąca, na drugiej randce z liczbami, warto jest sprawdzić wszystkie płatności od uczniów. Zalecam przelew bezpośrednio na konto, pieniądze dawane do ręki zawsze jakoś dziwnie rozchodzą się… To jeszcze nie koniec pracy z liczbami! Trzeciego dnia, najlepiej jest, aby był to dzień pod koniec miesiąca, sprawdź, jak Twoje liczby, które nie kłamią i są bezlitosne, mają się teraz do Twojego biznesplanu. Czy ten miesiąc zamykasz finansowo tak, jak było to założone na początku? Czy gdzieś pieniądze nie spinają się w łącznym rozrachunku? Jeśli nie, to zastanów się dlaczego, co możesz zrobić w kolejnym miesiącu, aby to nadrobić!

 

Błędem nr 3 jest niewłaściwa postawa

Postawa przedsiębiorcy różni się nieco od postawy nauczyciela hobbysty. Jeśli chcesz być przedsiębiorcą, to warto jest myśleć i zachowywać się jak przedsiębiorca. Warto jest mieć otwarty umysł na to, co nas otacza, inspirować się ludźmi i czytać książki biznesowe lub autobiografie wybitnych przedsiębiorców. Otwarta postawa ma wiele wymiarów. Przedsiębiorcza osoba szuka okazji, aby zarobić kolejne pieniądze, nie szuka wymówek. Być może na początku będziesz miał wiele życzliwych osób, które będą Cię krytykowały od samego początku lub doradzały, co LEPIEJ zrobić… Ale czy są to osoby, które mają własną szkołę? Czy są to osoby, które doszły tam, gdzie Ty chcesz dojść? Poszukaj swojego mentora, który potrafi Cię zmotywować i zainspirować do działania. Takiej osoby, która jest Ci w pewien sposób bliska i przyjazna. Najlepiej, jeśli będzie to osoba, która przeszła to, co Ty. Dzięki podobnej historii, będziesz jeszcze bardziej zmotywowany do działania! Razem z mentorem dojdziesz szybciej, niż sam, w pojedynkę, dlatego warto jest skorzystać z takiej opcji. Do właściwej postawy mogę również dodać umiejętność obserwowania, ćwiczenia i wyciągania wniosków. Nie inspiruj się i nie obserwuj innych w nieskończoność. Jeśli nie zaczniesz działać, nie zrobisz kroku na przód. Jeśli nie popełnisz błędów, nie wyciągniesz wniosków i nie rozwiniesz się. Nie jest to łatwe, ale to, co działa zawsze jest dla nas trudne! Jaka jeszcze powinna być postawa właściciela szkoły? Jako właściciel celuj zawsze w nr 1! Na samym szczycie jest niewiele osób, ale nie oznacza to, że będziesz samotny! Na dole znajdzie się wiele osób. Być może bez pomysłu na siebie, bez odpowiedniej postawy, bez dobrze opracowanego biznesplanu. Będąc na samym szczycie, to Ty będziesz dyktować warunki, cenę, będziesz jedyny na rynku. Będziesz niezastąpiony. Szkoły znajdujące się na dole tej piramidy będą prawdopodobnie szkołami, do których uczeń nie będzie chciał powracać lub polecać innym. Co zatem zrobić, aby być numerem 1? Inwestuj w siebie i w Twój rozwój. Zastanów się, jakich kompetencji Ci brakuje i nie bój się korzystać z wiedzy innych!

Trzymam za Ciebie kciuki!

 

 

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This