Często zastanawiam się nad tym, ile czasu każdy z nas poświęca na rzeczy z pozoru bardzo ważne, a w gruncie rzeczy okazuje się, że są one nieistotne. Obecnie żyjemy w ciągłym biegu. Zawsze brakuje nam na coś czasu. Najlepiej byłoby, gdyby doba miała 48 godzin, a tak w ogłóle, to fajnie byłoby móc klonować się. Zadając sobie pytanie czy wykorzystuję swój czas właściwie, pewnie każdy z was odpowie, że tak. Czy tak jest faktycznie? Ile i co można zrobić codziennie w 10 minut, by uczyć się języka angielskiego bez wysiłku? Czy chcesz uczyć się języka obcego łatwo, szybko i przyjemnie?

 

Przygotowałam dla Ciebie kilka gotowych rozwiązań, jak lepiej wykorzystać każdą wolną chwilę, byś mógł doskonalić swój warsztat językowy, nie pocąc się przy tym niczym Ewka Chodakowska podczas treningu.

 

# 1 Droga do pracy

Jadąc do pracy, szkoły lub gdziekolwiek, zawsze wykorzystaj ten czas na słuchanie j. angielskiego. Możesz słuchać audiobooka, korzystać z nagrań do książki, z której aktualnie uczysz się na kursie, słuchać dialogów, uczyć się słówek. Jeśli jedziesz autem powtarzaj na głos całe zdania i słówka. W ten sposób szybciej zapamiętasz związki frazowe, idiomy, nowe wyrażenia. Nauczysz się poprawnej wymowy i właściwej intonacji. Odtwarzaj te same nagrania kilkakrotnie-to ważne.

 

#2 Facebook i inne media społecznościowe

W wolnej chwili, gdy jesteśmy w pracy lub w szkole, każdy z nas zagląda na Facebooka. Kto tego nie robi? Zamiast nerwowo sprawdzać media społecznościowe, wykorzystaj ten czas na czytanie wartościowych artykułów po angielsku.  Czy wiesz, że codziennie spędzamy 2 godziny przeglądając portale społecznościowe? Co czytamy? Co daje nam ta wiedza? Co by było gdybyśmy codziennie ten czas przeznaczyli na naukę j. angielskiego? Gdybyśmy przeglądali FB odwiedzając tylko wartościowe dla nas strony? Czy to, co przeglądasz, jest twoją świadomą decyzją?

W skali roku wychodzi aż 730 godzin spędzonych w sieci. Dużo czy mało?

 

#3 TV

Ile Ty czasu dziennie spędzasz przed telewizorem? Jeśli policzymy 3 godziny dziennie, w skali roku, to wychodzi 1095 godzin, które spędzamy na nicnierobieniu. A co by było gdybyś zamiast oglądania filmów czy seriali po polsku, oglądał je po angielsku? Włącz napisy po angielsku, wersja dla zaawansowanych to oglądanie filmu bez napisów. Odradzam włączanie polskich napisów, nie będziesz się wysilać, żeby coś zrozumieć po angielsku. Po prostu „wyłączysz się”, człowiek z natury lubi ułatwiać sobie życie. Dzięki temu pomysłowi Ty, i reszta Twojej rodziny wspólnie uczycie się języka, łącząc przyjemne z pożytecznym.

 

#4 Zeszyt

Noś przy sobie zeszyt do robienia notatek. Niech będzie zawsze pod ręką. Rób w nim swoje notatki, zapisuj ciekawe lub trudne do zapamiętania słowa, takie, których jeszcze nie znasz, a chcesz sprawdzić ich znaczenie w domu lub te, które znasz, ale chwilowo nie pamiętasz. To właśnie zapisuj coś, co Cię zaciekawiło. Otwieraj i przeglądaj zeszyt w każdej wolnej chwili, np.:, gdy stoisz w kolejce lub czekasz na kogoś. Przeglądaj go tak często, gdy tylko możesz, dzięki temu zyskasz ok 30 minut dziennie na naukę. Zaznaczaj w nim kolorowym pisakiem trudne do zapamiętania słowa, dzięki temu, w razie potrzeby szybko je odnajdziesz.

 

#5 Bliscy za granicą

Wielu z nas ma rodzinę lub znajomych za granicą. Jeśli nie masz skorzystaj z aplikacji Tinder, czatuj na zagranicznych portalach internetowych np.: Yahoo. Zamiast poznawać znajomych w sieci z Polski, poznawaj z innych krajów. Dzięki temu masz kontakt z żywym językiem, którego nie nauczysz się w szkole. Może to być również świetna okazja do zawarcia nowej przyjaźni lub powód do odwiedzenia rodziny czy znajomych mieszkających za granicą. Każde 10-30 minut dziennie jest na wagę złota.

 

#6 Różne materiały

Jeśli nie lubisz i nie masz czasu na naukę-tradycyjne lekcje 1:1, korzystaj z gotowych materiałów w sieci. Jest tu wiele możliwości. Mamy do wyboru filmy, książki, audiobooki, gazety, artykuły, blogi lub infografiki. W sieci jest mnóstwo wartościowych oraz miernych materiałów do nauki języka angielskiego. Ważną rzeczą jest to, abyś wybierał je mądrze. Zawsze ucz się od najlepszych. Sprawdź, kto jest autorem przygotowanego materiału do nauki-czy jest ekspertem w swej dziedzinie i jakie ma doświadczenie.

Zapraszam Cię do pobrania darmowej książki oraz materiału video, które przygotowałam specjalnie dla Ciebie: http://tnij.at/prezentnataliaziajka. Korzystaj z materiałów tak często, gdy masz na to ochotę. Lepiej zrobić cokolwiek, poświęcić 10 minut, niż nic nie robić.

 

Zobacz, co winka z prostego rachunku. Liczby mówią same za siebie!

Droga do pracy 1h+FB 2h+TV 3h+zeszyt 30minut+bliscy za granicą 30minut+różne matweriały 30minut=2737, 5h w skali roku.

 

To dużo czy mało? Szanuję Twój czas. Dla mnie każde Twoje 10 minut jest ważne. Czas mija bezpowrotnie, dlatego nie czekaj. Nie odkładaj nauki na jutro. Zacznij działać już dziś.

 

Dołącz do grupy zamkniętej na FB i ucz się j.angielskiego. Kliknij TU.

 

 

 

 

 

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This